Tüm Türkiye’de olduğu gibi ilçemizde de Kudüs için protesto yürüyüşü yapıldı.

 

Saat 11:00’da Uluborlu Selahattin Karasoy Meslek Yüksekokulu önünde toplanan öğrenciler ve Uluborlu Halkı Belediye Başkanı Mehmet Ünverdi, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Dursun, Selahattin Karasoy Meslek Yüksekokulu Müdürü Semih Doğrukol ve daire amirlerinin katılımıyla yürüyüşe başladılar.

Okul önünden sloganlar eşliğinde başlayan yürüyüş Demokrasi Şehitleri Meydanında son buldu. Burada Uluborlu ÜniAK Başkanı Mustafa Sarı topluluğa bir konuşma yaptı. Sarı konuşmasında “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın hukuksuz Kudüs açıklaması, insanlık vicdanını yaralamış ve bölgemizdeki sorunları derinleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın kesin şekilde ilan ettiği üzere Kudüs, tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir. Bu, bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti arttırmaktan başka sonucu olmayacaktır. Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir. İslamın sesini susturmak, kendi kurguları olan terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler, tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır.

İslam’ın harem-i izzeti olan Kudüs’ü tacize teşebbüs edenler, Türküyle, Arabıyla, Kürdüyle tüm Müslümanlarda Selahaddin Eyyubi ruhunun dirilip karşılarına dikildiğini göreceklerdir. Türkiye’nin, insanlığın silueti olan Kudüs’ün mahremiyetine yönelik bu saldırı karşısında Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya koyduğu güçlü tepkinin sonuna kadar arkasındayız. Dünyadaki tüm Müslümanların, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olan Türkiye’nin çağrısına kulak vererek Kudüs’e sahip çıkacağına inanıyoruz.
 
 
Biz müslümanlar olarak Kudüs davası ve ümmetin birliği için her türlü çabayı göstermeye, her türlü fedakarlıkta bulunmaya hazırız. Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olacağız. Kudüs İsrail’in başkenti değil, Müslümanlığın ilk Kıblesidir.” dedi.
 
Konuşma sonrasında topluluk sloganlar eşliğinde meydandan ayrıldı. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
[views]