Isparta Valisi Şehmus Günaydın ve Eşi, T.B.M.M Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı ve Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, AK Parti Isparta İl Başkanı Osman Zabun ve Isparta İl Müdürleri hıdırellez şenlikleri için Uluborlu'da buluştular.

 

Saat 10:00'da Isparta Valisi Şehmus Günaydın ve beraberinde İl Müdürleri Uluborlu'ya geldiler. Kaykamam Cem Gümrükçü ve Belediye Başkanı Mehmet Ünverdi ile birlikte ilçe protokolü Vali Günaydın'ı karşıladılar ve geçtiğimiz yıl Uluborlu Belediye Başkanlığı tarafından mesirelik alan olarak düzenlenen (halk arasındaki adı ile üçgen) alanda kahvaltı yaptılar.  

Burada yapılan kahvaltının ardından alanda bulunanlar eski kasabada bulunan ve yeni restore edilen Bahçe Camisini gezdiler. Protokol ile birlikte hareket eden Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden Yrd.Doç.Dr. Abdullah Bakır Bahçe Camisinin tarihçesini anlattı. Vali Günaydın ve beraberindekiler yeni restore edilen caminin içini gezdiler. Daha sonra alanda bulunan herkes yürüyerek eski kasabaya doğru harekete geçti.

Eski Kasabaya doğru yürürken yine Yrd.Doç.Dr. Abdullah Bakır alanda bulunan tarihi eserler hakkında bilgiler verdi. Yürüyüş kale kapısından geçerek top yatağına kadar gidilmesi ile devam etti. Burada eşsiz Uluborlu manzarası ile fotoğraf çektiren katılımcılar daha sonra Alaaddin Camisi önünde Hıdırellez Şenlikleri için  kurulan alana geldiler. Öğle namazını müteakip Hatim ve Yağmur Duası yapıldı. Vali Günaydın ve Eşi halkın oturması için kurulan çadırları ziyaret etti. Ziyaretler sırasında Isparta Valisi Şehmus Günaydın ve Eşini görenler kurdukları sofralara davet ettiler. Davetleri kırmayan Vali Günaydın vatandaşlarla birlikte yemek yedi. Halk ile uzun süre sohbet eden Vali Günaydın Hıdırellez Şenliklerinden sonra İleydağı Köyünü ziyaret etti. Burada kiraz bahçelerini gezerek yaşanan zirai donun açtığı zarar ile ilgili bilgiler aldı.

Bahçe gezilerinin ardından köy halkının çay davetini geri çevirmeyen Vali Günaydın köy kahvahanesine giderek burada köylülerle sohbet etti. Saatler 15:30'u gösterirken Vali Günaydın ve beraberindeki İl Müdürleri İleydağı Köyünden ayrıldılar.     

 

 

[views]